A nyaralás és a hosszabb kirándulások gondos megtervezésének kulcsfontosságú része az útipatika csomag összeállítása. Ha a bőröndbe betesszük a fontos gyógyszereinket, a bevált készítményeket és fényvédőket, nem foghat ki rajtunk egy-egy banális betegség. Így gondtalanul pihenhetünk, szórakozhatunk – éppen úgy ahogy elterveztük. Segítségképpen összegyűjtöttük, hogy mit tegyünk az útipatika csomagba, ha utazunk vagy nagyobb kirándulásra megyünk.
Mindenekelőtt érdemes körbejárni, hogy az úticélunk milyen speciális jellemzőkkel rendelkezik: szükség van-e például védőoltásokra, igazolásokra, esetleg egyéb adminisztratív előkészületekre.
Indulás előtt néhány nappal konzultáljunk a háziorvossal és a gyerekorvossal is, aki javasolhatja és felírhatja a szükséges gyógyszereket.
Fontos és elsődleges, hogy az állandóan szedett gyógyszereket írassuk fel, vigyük magunkkal és töltsük fel a tartalék készleteinket is , hogy az utazás időtartamára elegendő mennyiséggel rendelkezzünk, majd a hazajövetel után se szenvedjünk hiányt belőlük.
Ilyen gyógyszerek lehetnek például a vérnyomáscsökkentők, asztma és allergia elleni gyógyszerek, cukorbetegségre szedett gyógyszerek, az antidepresszánsok és a fogamzásgátlók is.
Lássuk, mire van szükség még a megfelelően felszerelt útipatika csomaghoz!

Utazási betegség ellen gyógyszer
Sokak számára már az utazás előtti napokat megkeseríti az úgynevezett utazási betegség felett érzett aggodalom, amelynek tünetei lehetnek: a hányinger, hányás, szédülés, fejfájás, hideg verejtékezés és sápadtság az autóban, buszon, hajón, vagy akár repülőn is.
Konzultáljunk orvossal, mert ezekre a tünetekre is felkészülhetünk, elkerülhetjük a felesleges aggodalmat és az utazás alatti rosszullétet is.
Hányinger és hányás elleni szer az útipatika csomagba: autóban, buszon, hajón
Hányingerrel, hányással járó utazási betegség esetén, illetve erős gyomorfertőzéseknél jól jöhet a hányinger elleni szer, amely segítségével jó eséllyel elkerülhetjük a komolyabb rosszullétet és az esetleges kiszáradást is.
Fájdalom-, és lázcsillapító, görcsoldó: migrén és napszúrás
Akár az utazási betegség, akár frontérzékenység, vagy egyéb okok miatt jelentkező fejfájás esetén érdemes a már korábban is bevált frontérzékenység elleni gyógyszeket vinni, amelyek enyhítik a panaszt.
Nemcsak fejfájás esetén tehetnek jó szolgálatot a fájdalom-, és lázcsillapítók, hanem enyhítik a torokfájást, a hirtelen jelentkező fogfájást, az izom-, illetve az izületi fájdalmakat és természetesen a lázat is csillapítják.
Napszúrás esetén vonuljunk árnyékba, pihenjünk. Erős tünetek jelentkezésekor szintén szükség lehet láz-, fájdalomcsillapító gyógyszer alkalmazására, azonban komolyabb tünetek (levertség, magas láz, hólyagos bőr) észlelésekor forduljunk orvoshoz!
Ha általában erősebb menstruációs fájdalom jellemző nálunk, vagy valamely családtagunknál, érdemes görcsoldó beszerzéséről is gondoskodni, hogy az első nehéz napok miatt ne kelljen lemondani a vágyott programokról.
További fontos gyógyszerek és eszközök az útipatika csomagba
Csípés megelőzésére és csípés kezelésére való készítmények
Szúnyog-, és kullancsriasztó spray, krém, esetleg elektromos szúnyogriasztó is jól jöhet a hálóhelyiségbe.
Természetjárás és kirándulások alkalmával fokozottan figyeljünk a kullancsok elleni védekezésre. Készüljünk könnyű, ám a testet fedő ruházattal, és feltétlenül használjunk kullancs elleni spray-t, vagy karkötőt.
Ha mégis valamely rovar áldozatául estünk, bőrpírra, viszketésre vigyünk magunkkal csípés utáni hűsítő, viszketést csillapító és gyulladáscsökkentő krémet, stiftet.
Kullancs esetén aranyat érhet egy speciális kullancskiszedő csipesz is az útipatika csomagban.
Ha ismert allergiánk van bizonyos rovarok csípésére, vagy bármi egyéb allergénre akkor semmiképp ne feledkezzünk meg az allergia elleni gyógyszerről sem.
Orrspray, orrcsepp: mondjunk búcsút az orrdugulásnak
Kisebb náthára, orrdugulásra tengervizes orrspray, valamint az orrdugulást csökkentő orrcsepp és orrspray lehet a megoldás. Komolyabb nátha esetén bevethető a szakorvos által felírt kevert orrcsepp.
Ne feledjük, hogy a vény nélküli, érösszehúzó hatóanyaggal rendelkező orrcseppek és orrspray-k nem használhatóak egy hétnél tovább.
Torokfájás elleni torokfertőtlenítő: ha sok volt a fagyi
Szopogatós készítmények, spray-k, szirupok és bevált gyulladáscsökkentő gyógyteák (hársfa, kamilla) sem hiányozhatnak az útipatikából, hisz könnyen megfájdulhat a torkunk egy kisebb fertőzés, jeges italok, vagy éppen a légkondi hatására.
Ha időben lépünk és helyben csillapítjuk a tüneteket, még megelőzhetjük a további szövődményeket.
Köptető, köhögés elleni gyógyszerek: a nyugodt éjszakáért
Hurutos köhögés és letapadt váladék oldásában nyákoldó szirupok, tabletták segíthetnek, éjszakai köhögés esetén pedig a köhögés elleni gyógyszer mentheti meg az éjszakánkat.
Szemirritációra, szemgyulladásra való szemcsepp vagy szemkenőcs
Enyhe szemproblémákra, például a nyáron gyakori légkondicionáló miatti szemszárazságra és irritációra használhatunk speciális műkönnyet, szemcseppet. Kötőhártya-gyulladás gyanúja esetén alkalmazhatunk vény nélküli szemkenőcsöt is, ha a háziorvos korábban ezt javasolta.
Erősebb gyulladás, pirosság, fájdalom és genny megjelenésekor feltétlenül forduljunk orvoshoz!
Hasmenés elleni és székrekedés elleni gyógyszer, probiotikum
Enyhe hasmenés esetén nem javasolják a szakemberek a hasfogó szereket, ám vészhelyzetben jó, ha van nálunk például széntabletta, valamint a bélflóra egyensúlyát helyreállító probiotikum. A probiotikumokat már a hasmenés idején és azt követően is érdemes szedni.
Ez különösen fontos lehet, ha egzotikus országba utazunk, ahol számunkra idegen baktériumflórával találkozhatunk étkezés során.
Ha viszont ellenkező jellegű problémánk van, akkor legvégső esetben enyhe hashajtó jöhet szóba. Mindenekelőtt azonban fogyasszunk sok gyümölcsöt, zöldséget, teljes kiőrlésű gabonából készült pékárut, azaz rostos ételeket, amelyek támogatják az emésztésünket.
Egyéb eszközök az útipatika csomagba
Az útipatika csamagba érdemes egyéb eszközöket is készíteni, mint a kulcsfontosságú lázmérőt és kisebb sérülések ellátásához szükséges eszközöket.
Lázmérő
Különösen kisgyermekek esetén fontos eszköz, ám napégés és bárminemű fertőzés súlyosságának fontos fokmérője is lehet. Ezért érdemes ezt is beletenni az útipatika csomagba.
Sérülés esetére: sebellátás otthon
- Sebfertőtlenítő oldat, spray
- Égési sérülésre való spray, kenőcs
- Hámosodást elősegítő krém, spray
- Ragtapasz, kötszer (olló, csipesz, pólya)

Fényvédő krém utazáshoz
Az UV-sugárzás felelős a napégésért, a bőr korai öregedéséért, jóindulatú elváltozások, bőrhibák és sajnos a bőrrák bizonyos típusainak megjelenéséért is.
Legjobb fényvédők
A gyógyszertárakban, drogériákban kapható fényvédő arckrémek, a teljes testre használható hidratáló naptejek, olajok, napkrémek, habok, valamint fényvédő ajakápolók segítségével nagymértékben hozzájárulhatunk a bőrünk védelméhez és a szép, egészséges bőr megőrzéséhez.
A szakemberek minimum SPF 30-as fényvédőt javasolnak napi használatra. Ha érzékeny, fehér bőrünk van, vagy pigmentfoltokkal küzdünk, akkor az SPF 50-es fényvédőt érdemes választani.
A krémezést/olajozást ismételjük meg két-három óránként, és ha vízbe megyünk, vagy sportolás miatt erősen izzadunk, akkor száradás után szintén kenjük újra magunkat.